Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal maskinavverkning
Referensnummer: 512- 22480-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77210000 Skogsavverkning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Länsstyrelsens behov av avverkning med skördare, hantering av virke och ris med skotare samt manuellt kringarbete såsom huggning med motorsåg eller röjsåg i samband med skördning/skotning.
Åtgärderna berör främst odlingslandskap och skogsmark inom naturskyddade områden (naturreservat eller Natura 2000-områden). Även andra värdefulla marker inom åtgärdsprogram för hotade arter (ÅGP) kan bli aktuella. Uppdragen kan variera i omfattning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen