103152-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvård område 1 och 3
Referensnummer: 2.6/144/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kulturförvaltningens lokalvårdsbehov i denna upphandling omfattar delar av följande verksamheter:
1. Stockholms stadsbibliotek- kontor och publika delar
2. Stockholms kulturskola - kontor och publika delar
3. Kulturförvaltningens administration i Rinkeby – kontor
Verksamhet bedrivs i vissa av verksamheterna både dag och kvällar upptill sju dagar i veckan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen