Huvudsaklig CPV-kod 34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens dotterbolag, exklusive Kraftringen Service AB 556511-6398. Upphandlingen administreras av Inköpsavdelningen på Kraftringen.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor. Läs mer på www.kraftringen.se.