See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter för regional utveckling
Beskrivning: Region Örebro län bjuder in till en strategisk upphandling av konsulttjänster till förvaltningen regional utveckling. Genom ramavtal ges leverantörer möjlighet att bidra till insatser som gör konkret skillnad för tillväxt, innovation och samhällsutveckling. Vi välkomnar både nya och etablerade aktörer att delta. Avtalstid: 2 år med option om 1 + 1 år. Värde: 11 150 000 Takvärde: 14 670 000
Intern identifierare: 25RS5405
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71620000 Analystjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 90713000 Miljörådgivning, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (2)
Beskrivning: se upphandlingsdokument
Intern identifierare: 1846090-0
Ytterligare klassificering (cpv): 71620000 Analystjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90713000 Miljörådgivning, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1. Analys, prognos och kartläggning
Beskrivning: Se upphandlingsdokumentet,
Intern identifierare: 1846023-1
Huvudklassificering (cpv): 72227000 Konsulttjänster för dataanalys
Ytterligare klassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande)
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 2. Projekt, Process och metodstöd
Beskrivning: Projekt, process och metodstöd
Intern identifierare: 1846032-2
Huvudklassificering (cpv): 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 3. Uppföljningar och utvärderingar
Beskrivning: Se upphandlingsdokumentet
Intern identifierare: 1846033-3
Huvudklassificering (cpv): 79313000 Resultatuppföljning
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71620000 Analystjänster
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 4. Näringslivsutveckling – metod- och processtöd
Intern identifierare: 1850867-4
Huvudklassificering (cpv): 71620000 Analystjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 5. Näringslivsutveckling – kartläggning, utvärdering och analys
Beskrivning: Se UHD
Intern identifierare: 1846025-5
Huvudklassificering (cpv): 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 90700000 Miljötjänster, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 6. Infrastruktur och transporter
Intern identifierare: 1846027-6
Ytterligare klassificering (cpv): 34121100 Bussar för kollektivtrafik, 60200000 Järnvägstransport, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 7. Strategisk och rumslig planering
Intern identifierare: 1846028-7
Huvudklassificering (cpv): 90721100 Landskapsskydd
Ytterligare klassificering (cpv): 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315000 Byggnadsteknik, 71620000 Analystjänster, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 90700000 Miljötjänster
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 8. Digital infrastruktur
Intern identifierare: 1846029-8
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 32424000 Nätinfrastruktur, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71620000 Analystjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90700000 Miljötjänster
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 9. Energi, klimat och cirkulära lösningar
Intern identifierare: 1846030-9
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 90713000 Miljörådgivning
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 10. GIS - verksamhet
Beskrivning: SE UHD
Intern identifierare: 1846031-10
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71620000 Analystjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72266000 Programkonsulttjänster, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90700000 Miljötjänster
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 11. Välfärd och folkhälsa
Intern identifierare: 1846034-11
Huvudklassificering (cpv): 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 75121000 Utbildningsadministration, 80500000 Utbildningstjänster, 80540000 Miljöutbildning, 98133100 Samhällsförbättringar och stödtjänster till befolkningen, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 12. Anbudsområde Civilsamhälle, social ekonomi och sociala innovationer – metod- och processtöd
Intern identifierare: 1853085-12
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71620000 Analystjänster, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 98200000 Konsulttjänster med avseende på lika möjligheter
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 13 Anbudsområde Civilsamhälle, social ekonomi och sociala innovationer – analys, utvärdering och projektstöd
Beskrivning: se UHD
Intern identifierare: 1854994-13
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster