Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avtal om drift och förvaltning samt vidareutveckling av systemet för rapportering av driftstörningar
Referensnummer: 18-1811
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS genomför härmed en upphandling av drift och förvaltning, samt vidareutveckling, av tjänsten Navet. Navet tillhandahålls av PTS via ett system till operatörer och tjänsteleverantörer för att dessa på ett standardiserat sätt ska kunna förmedla driftproblem i sina elektroniska kommunikationsnät och tjänster till de organisationer som i sin verksamhet är beroende av denna information.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen