103226-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledare ombyggnad Heden 24:12
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandlingen syftar till att Förvaltnings AB GöteborgsLokaler ska tillsätta en kvalificerad byggprojektledare med ansvar för projektering, upphandling och utförande/byggnation (byggledning) vid kommande ombyggnation av fastigheten Heden 24:12 på Engelbrektsgatan 69–71 i Göteborg.
Avtalsperioden är från och med avtalets tecknande till dess beställarens behov av projektledning i enlighet med denna förfrågan är tillgodosedd. Enligt preliminär tidplan första halvåret 2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen