Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsförmedlare 2021
Referensnummer: KS 2021/00287
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens och dess bolags behov av försäkringsförmedlare under avtalsperioden. Detta innebär löpande tjänster såsom upphandling och placering av kommunens försäkringar, uppföljning av kommunens försäkringsavtal, löpande försäkringsservice i förekommande försäkringsärenden, skadeservice, bistå med försäkringsjuridisk rådgivning och riskhantering, information- och utbildning inom försäkringsområdet mm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66510000 Försäkringar, 66518100 Försäkringsmäkleri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen