2. Förfarande
Förfarande
Titel: Extraktionsrobot
Beskrivning: Avdelningen för mikrobiologi, nedan kallad MIK är en avdelning på Statens Veterinärmedicinska anstalt, nedan kallad SVA har för avsikt att köpa in ett extraktionsrobot Maelstom 2400 från Leverantören LBH Advanced Bioservice AB (org.556904-7870) Roboten ska främst användas till att analysera dvärgbandmask (Echinococcus multilocularis). I dagsläget sker analysprocessen manuellt och genom att övergå till angiven robot kan processen minska med 2 arbetsdagar och minskar även ett handintensivt arbete dramatiskt. SVA har granskat marknaden och anser att det inte finns några liknande robotar som kan uppfylla vårt krav gällande provvolym, dvs 10ml.
Intern identifierare: SVA 2024/163
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000