103269-2022 - ResultatSverige-Växjö: Post- och budtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Posttjänster 2022
Referensnummer: KS 2021-00418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av posttjänster
Beräknad volym och takvolym
Baserat på tillgänglig statistik från leverantören är ramavtalets uppskattade värde under avtalstiden inkl. ev. förlängning 7 000 000 SEK.Några garanterade volymer lämnas inte.Avtalets takvolym är 9 000 000 SEK.Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har köparen rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet. Leverantören har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64110000 Postgång, 64121100 Postutdelning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen