2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av brandskyddskonsult
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för konsulttjänster inom brandskydd.
Intern identifierare: LTU-5579-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 75251110 Brandskyddstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser ett ramavtal för konsulttjänster. LTU söker en leverantör som kan bistå LTU med kompetens i brandskyddsfrågor, både i utveckling av det systematiska brandskyddsarbetet samt som ett operativt stöd till verksamheten avseende utredning och konsultation i brandskyddsfrågor samt viss typ av utbildning. Kompetensen ska tillhandahållas på samtliga av LTUs campusorter; Luleå, Piteå, Skellefteå och Kiruna.
Intern identifierare: Upphandling av brandskyddskonsult