103321-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Potatischips
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Café-, kiosk- och butikssortiment
Referensnummer: RD20/01132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15312300 Potatischips
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på café-, kiosk- och butikssortiment för successiva avrop till Region Dalarna. Region Dalarna bedriver för närvarande två Café-, kiosk- och butiksverksamheter och dessa finns vid Falu- och Ludvika lasarett.
Upphandlingen syftar till att tillgodose patienter, personal och andra besökares efterfrågan av ett varierat och tilltalande sortiment inom de olika produktgrupperna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1 produktspecifikation
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15312300 Potatischips, 15321000 Fruktjuicer, 15500000 Mejeriprodukter, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15842000 Choklad och sötsaker, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15900000 Drycker, tobak o d, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal på café, kiosk och butikssortiment för successiva avrop till Region Dalarna. Region Dalarna bedriver för närvarande två Café, kiosk och butiksverksamheter och dessa finns vid Falu- och Ludvika lasarett.
Del 2 produktspecifikation
Del nr: 2