103331-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Diskmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diskrumslösning.
Referensnummer: DNRGS170123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39713100 Diskmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en ny diskrumslösning till produktionsköket på Hallands sjukhus i Varberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39710000 Elektriska hushållsapparater, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45315100 Eltekniska installationer, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser en ny diskrumslösning till produktionsköket på Hallands Sjukhus i Varberg. Med lösning avses här att Leverantören utöver att leverera en diskmaskin även förväntas ha ett helhetstänk vad avser tillbehör och kringutrustning, ergonomi, logistik och flöden.
I köket ca 1 000 portioner per dag, fördelat vid tre tillfällen. Lösningen ska ha motsvarande kapacitet.
I diskrummet finns redan viss utrustning som inte ska bytas ut.