Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tandröntgen och tandunit till distriktsveterinärerna.
Referensnummer: 7.1.11-11974/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud:
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av inköp och leverans på tandröntgen och tandunit till distriktsverterinärerna. Upphandlingen omfattar distriktsveterinärernas behov av cirka 30 stycken tandröntgen och 30 stycken tandunit. Distriktsveterinärerna förbehåller sig rätten att avropa mer eller mindre än denna volym. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111000 Röntgenapparatur, 33111500 Tandröntgen, 33192410 Tandläkarstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen