103370-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Undersökningsanalys
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Innovationsupphandling av fallprevention.
Referensnummer: 1701166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311300 Undersökningsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsobjekt och omfattning:
För att finna en totallösning på problematiken med fall inom vårdmiljö använder Region Skånes sig av en innovationsupphandling för att dra nytta av omvärldens kompetens inom området.
Upphandlingen avser framtagande och inköp av en totallösning i form av en provserie för att minska fall i vårdmiljö på sjukhus inom Region Skåne. Region Skåne kommer att köpa in denna provserie. Intentionen med provserien är att den ska testas på 2 avdelningar inom Skånes universitetssjukhus (SUS), en medicinavdelning och en geriatrikavdelning.
Region Skåne har övervägt att dela upphandlingen i delområden, men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Anbudssökande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Innovationsupphandling, Konkurrenspräglad dialog.