103387-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GNSS-mottagare till SWEPOS.
Referensnummer: Dnr 104-2016/4535
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar GNSS-mottagare till SWEPOS,
SWEPOS är Lantmäteriets stödsystem för satellitpositionering i Sverige. Systemet består av ca 300 fasta referensstationer för GNSS-mätning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31711110 Sändaremottagare, 32324310 Satellitantenner, 38110000 Navigationsinstrument, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar GNSS-mottagare till SWEPOS, SWEPOS är Lantmäteriets stödsystem för satellitpositionering i Sverige. Systemet består av ca 300 s.k. fasta referensstationer för GNSS-mätning. De fasta referensstationerna tar emot signaler från GNSS-satelliterna och skickar data vidare till SWEPOS driftledningscentral på Lantmäteriets huvudkontor i Gävle. Vid driftledningscentralen samlas dataströmmarna från alla stationer in och kvalitetskontrolleras innan den används till SWEPOS positioneringsstjänster, dataarkivering, eller vidaredistribueras till andra tjänsteleverantörer. Detta sker varje sekund under dygnet, året runt.
De mest stabila SWEPOS-stationerna bildar tillsammans den fysiska ”ryggraden” i vårt nationella referenssystem SWEREF 99. Du kan läsa mer om SWEREF 99 och andra referenssystem på Lantmäteriets hemsida.