2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bårtransporter Gotland
Beskrivning: Bårtransport av avlidna. Inom Region Gotland avlider cirka 700 personer per år, regionen beräknas stå för transporterna av 300-350 av dessa. Upphandlingen avser endast transport av den avlidne från angiven plats till bårhus eller motsvarande och påverkar inte valet av begravningsentreprenör för övriga tjänster i samband med dödsfallet. Under 2024 var antalet hämtningar 465 stycken och antalet körda kilometer ca 18 700 km.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105650:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33900000 Utrustning och tillbehör för obduktion och bårhus, 33940000 Utrustning och tillbehör för transport och förvaring av lik och kadaver