103427-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulttjänster
Referensnummer: FM2020-10465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för miljökonsulttjänster för utförande av uppdrag åt beställaren. Syftet med upphandlingen är att täcka beställarens behov inom följande tjänsteområden:
A - Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och miljöeffektbeskrivningar
B - Utredning inom miljöområdet (ej förorenad mark)
C - Utredningar förorenade områden (ej PFAS)
D - Utredningar förorenade områden (PFAS)
E - Flyg- och skottbuller
F - Beställarstöd
G - Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och miljöeffektbeskrivningar för skjutfält
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och miljöeffektbeskrivningar
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: miljökonsekvensbeskrivningar,
miljöeffektbeskrivningar och utbildningsinsatser. Även medverkan vid sammanställning av
underlag för tillståndsprövning och genomförande av prövotidsredovisningar kan ingå.
Tjänsteområdet omfattar inte miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och
miljöeffektbeskrivningar för skjutfält eller skjutbanor. För skjutfält, se tjänsteområde G
Utredning inom miljöområdet (ej förorenad mark)
Del nr: B
90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: utredningar inom miljöområdet, riskanalyser, inventering, besiktningar, provtagning och utvärdering av provsvar.
Även framtagande av förfrågningsunderlag i enlighet med LOU och AMA AF Konsult kan ingå.
Utredningar förorenade områden (ej PFAS)
Del nr: C
90700000 Miljötjänster, 90715000 Föroreningsundersökningar
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: utredningar inom förorenade områden, miljötekniska markundersökningar, flödesmätningar samt transportberäkningar avseende föroreningsförekomst i yt- och dagvatten, framtagande av åtgärdsförslag och underlag till underrättelser avseende föroreningar.
Utredningar förorenade områden (PFAS)
Del nr: D
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: utredningar inom förorenade områden, miljötekniska markundersökningar, säkerställa att relevanta och aktuella tekniska lösningar tillämpas vid utredningar av PFAS-föroreningar samt vid efterbehandling/skyddsåtgärder av PFAS-förorenade områden.
Observera att tjänsteområde D kräver annan kompetens än tjänsteområde C, då fysikaliska och kemiska egenskaper hos aktuella PFAS-ämnena skiljer sig avsevärt mot FMV:s och Försvarsmaktens övriga, ofta förekommande, föroreningstyper.
Flyg- och skottbuller
Del nr: E
90700000 Miljötjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: beräkningar och mätningar av buller och vibrationer. Även utbildningsinsatser och framtagande av underlag för tillståndsansökan kan ingå.
Beställarstöd
Del nr: F
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: agera expertstöd inom sakområdet förorenad mark, granska rapporter och genomföra utredningar. Även framtagande av förfrågningsunderlag i enlighet med LOU och AMA anläggning kan ingå.
Miljökonsekvensbeskrivning (MKB) och miljöeffektbeskrivningar för skjutfält
Del nr: G
Tjänsteområdet omfattar exempelvis följande tjänster: miljökonsekvensbeskrivningar för skjutfält, miljöeffektbeskrivningar för skjutfält och utbildningsinsatser. Även medverkan vid sammanställning av underlag för tillståndsprövning och genomförande av prövotidsredovisningar kan ingå.