103525-2024 - Resultat
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Catering
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster - Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Catering
Beskrivning: Region Gotland upphandlar enklare former av catering. Upphandlingen är uppdelad i två delar; konferensfika och/ eller lättare lunch. Cateringen ska levereras till Region Gotlands verksamheter inom Visbyområdet. Historiskt så har det varit mest leverans av catering till Visborgsområdet.
Intern identifierare: RS 2023/2222
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 55520000 Catering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Utvärdering Konferensfika
Beskrivning: Steg 1 (tillämpas på samtliga delar) - Administrativa krav och kvalificeringskrav I det första steget prövas om anbudet uppfyller: Administrativa krav - exempelvis att anbud är inlämnat i tid och att efterfrågade bilagor finns med. Kvalificeringskrav (krav på anbudsgivaren) - exempelvis att anbudsgivaren uppfyller ställda krav på teknisk kapacitet och krav på registrering. De anbudsgivare som uppfyller kraven går vidare till steg två, övriga anbud går inte vidare. Steg 2 (tillämpas på samtliga delar) - Krav på varor och/eller tjänster I det andra steget prövas om ställda krav på varorna och/eller tjänsterna uppfylls/accepteras. De anbud som uppfyller/accepterar kraven går vidare till steg tre, övriga anbud går inte vidare. Steg 3 (tillämpas på delarna Konferensfika respektive Lättare lunch) - Utvärdering Ekonomiskt mest fördelaktigt - bästa förhållandet mellan pris och kvalitet (lägst jämförelsetal) För delarna Konferensfika respektive Lättare lunch tillämpas följande utvärderingsmodell: Det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktigt med hänsyn till bästa förhållandet mellan pris och kvalitet kommer att antas.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på anbudsgivare m.m.
Beskrivning: Region Gotland upphandlar enklare former av catering. Upphandlingen är uppdelad i tre delar. Cateringen ska levereras till Region Gotlands verksamheter inom Visbyområdet. Historiskt så har det varit mest leverans av catering till Visborgsområdet.
Ytterligare klassificering (cpv): 55500000 Matsalstjänster och catering, 55520000 Catering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Utvärdering lättare lunch
Ytterligare klassificering (cpv): 55500000 Matsalstjänster och catering