103538-2017 - ResultatSverige-Nässjö: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialt och fryst sortiment och kioskvaror.
Referensnummer: 055-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av koloniala och frysta livsmedel, färskt kött och kioskvaror under avtalsperioden. Upphandlingen ska leda fram till att ett ramavtal tecknas med en leverantör. Från ramavtalet kommer sedan att ske successiva avrop under avtalsperioden i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Nässjö kommun upphandlar livsmedel till samtliga större tillagningskök, mottagningskök på skolor och förskolor samt mindre enheter i kommunen som äldreboenden, gruppboenden, stödboenden, samt övriga enheter i Nässjö kommun där behov av dessa produkter finns.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen