103542-2017 - ResultatSverige-Värnamo: Vattenrening
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier till Vattenverket.
Referensnummer: UHN.2016.142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232430 Vattenrening
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva leveranser av kemikalier till Vattenverket i Värnamo kommun.
Följande kemikalier kommer köpas in under avtalsperioden:
— Filtermassa Kalcium,
— Natronlut (25 %),
— Dolomitmassa,
— Kaliumpermanganat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Filtermassa Kalcium
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Filtermassa Kalcium.
Natronlut (25 %)
Del nr: 2
Natronlut (25 %).
Dolomitmassa
Del nr: 3
Dolomitmassa.
Kaliumpermanganat
Del nr: 4
Kaliumpermanganat.