Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/annons/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonstillbehör, tvättkem och spolarvätska, nationell upphandling
Referensnummer: 959-A099.310/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09211000 Smörjoljor och smörjmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av fyra regionala ramavtal som omfattar tvättkem, spolarvätska och tillbehör och verktyg för service och reparation av fordon (oljor och övriga smörjmedel, vätskor, bilbatterier, fordonslampor, handverktyg m.m.)
Leverantören ska också tillhandahålla butik eller utkörningstjänst på vissa större orter inom avtalsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09211000 Smörjoljor och smörjmedel, 09211100 Motoroljor, 31421000 Blybatterier, 39831500 Bilrengöringsmedel, 44511000 Handverktyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen