103604-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbyrå inklusive drift och förvaltning av mimer.nu
Referensnummer: 202109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar drift förvaltning, support samt front- och backendutveckling av Mimers befintliga digitala kundgränssnitt inom www.mimer.nu inklusive webb API.
Upphandlingen omfattar även genomförande av utvecklingsuppdrag gällande digitala kundgränssnitt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48222000 Programvara för webbserver, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72266000 Programkonsulttjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79933000 Stödtjänster avseende design
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen