Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omställningsstöd och outplacementprogram
Referensnummer: 1314-2020/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79613000 Omflyttning av personal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att teckna ramavtal med en leverantör som kan tillhandahålla kvalificerat omställningsstöd för en övergång till förvärvsarbete för tidigare riksdagsledamöter, samt outplacementprogram för Riksdagsförvaltningens medarbetare.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79611000 Jobbsökningstjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79633000 Personalutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen