103668-2022 - ResultatSverige-Vårgårda: Företagshälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: 21/36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar företagshälsovård för kommunernas samtliga verksamheter. Arbetsplatserna är geografiskt spridda inom kommunerna. HR utgör stödfunktion till cheferna och organiseras centralt och har ett nära samarbete med förvaltningarnas ledningarnas ledningsgrupper och chefer. Båda kommunerna har samma HR-funktion. Det är köparens chefer och HR-personal som har rätt att beställa uppdrag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt
Herrljunga kommun och Vårgårda kommun inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud på tjänsten företagshälsovård i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Vårgårda kommun administrerar upphandlingen, besvarar frågor under anbudstiden och meddelar tilldelningsbeslut. Respektive kommun och bolag är sin egen upphandlande enhet/juridiska person och tecknar avtal på gemensam handling med vald leverantör.
Omfattning
Leverantören ska vara ett komplement till den kompetens inom arbetsmiljö- och rehabiliteringsområdet som finns på olika nivåer i den egna organisationen. Kommunerna förväntar sig en företagshälsovård med en helhetssyn och kompetens att identifiera och beskriva samband mellan arbetsmiljö, organisation, produktivitet och hälsa.
Leverantören ska vara en oberoende expertresurs som kompletterar kommunerna med specialistkunskap inom hälsa, ohälsa och arbetsmiljö och ha ett helhetsperspektiv på både strategisk och operativ nivå. Anbudsgivaren ska vara både en operativ och strategisk partner i arbetsmiljöarbetet.
Tidigare år har Vårgårda kommun köpt företagshälsovårdstjänster för ca 650 000 kr och Herrljunga kommun för ca 700 000 kr. Den angivna omfattningen gäller utan förbindelse och kan över- eller underskridas då målet är att täcka köparens behov av företagshälsovård.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara köparen tillhanda senast
2022-01-10 23:59