103668-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling avseende om- och tillbyggnad av projekt Karlstad, totalentreprenad i samverkan.
Referensnummer: A061.467/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
På fastigheten ska byggnads- och anläggningsarbeten ske i form av om- och tillbyggnad av nuvarande polishus för Polismyndighetens behov. De färdiga lokalerna, som är resultatet av Projektet, ska innehålla en tillbyggnad om ca 10 000 m2 BTA samt ombyggnader i befintligt hus om ca 8 500 m2 BTA.
Tillbyggnaden kommer att bestå av en garagedel under mark, en polishusbyggnad i 4 plan ovan mark för verksamheten samt ett indraget femte plan med teknikrum, och ska byggas samman med befintlig byggnad.
Källarplanet ska förutom garageplatser innehålla en skjutbana, lokaler för stöd och service, förråd omklädningsrum och teknikrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen