Huvudsaklig verksamhet Flygplatsrelaterad verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessision av 6 kiosker/servicebutiker
Referensnummer: SDA 2020-00426
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva sex (6) kiosker/servicebutiker som tillhandahåller ett utbud enligt sortiment beskrivet i punkten 3, placerat på Stockholm Arlanda Airport, Malmö Airport och Göteborg Landvetter Airport
Under avtalsperioden. Koncessionshavaren ska inneha ett bonusprogram i form av en applikationslösning till kundens mobila klient(er) samt aktivt arbeta med olika erbjudanden i kioskerna/servicebutikerna samt i egna kanaler. Koncessionshavaren ska ha möjlighet att erbjuda kunderna en self-service funktion i form av snabbkassa eller liknande lösningar, allt i enlighet med kraven i Kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej