103689-2019 - ResultatSverige-Järfälla: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillsyn och skötsel av eldrivna garageportar/grindar
Referensnummer: 18/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
UF1 Allmän orientering
Upphandlingen avser Tillsyn och skötsel av eldrivna garageportar/grindar i Järfällahus ABs fastighetsbestånd. Avtalstiden är tre år preliminärt från och med den 1 januari 2019 med option för beställaren med 2 + 2 års förlängning. För övergripande information om entreprenaden se Tjänstebeskrivningen S1.
UF2 Kontaktpersoner, visning av objekt
Beställarens ombud under anbudstiden: Namn: Niklas Åhs, E-post: niklas.ahs@jarfallahus.se
UF3.11 Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44221240 Garageportar, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll omfattande B:s bestånd om av ca 30 garageportar.
Entreprenaden omfattar i stort:
• Tillsyn och skötsel
• Avhjälpande underhåll
• Beredskap samt utryckning dygnet runt för utförande av akuta åtgärder
• Kundtjänst med felanmälanfunktion avseende fastighetsmark
• Administrativa arbetsuppgifter i direkt anslutning till ovanstående arbeten
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling. Upphandlingsformen medger inte förhandling varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt upphandlingsdokumentet följs och att samtliga efterfrågade uppgifter lämnas i anbudet.