103714-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Forskning och experimentell utveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsult inom registerepidemiologiska studier av kroniska inflammatoriska sjukdomar och reproduktionsepidemiologi
Referensnummer: 2-5837/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73100000 Forskning och experimentell utveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende konsulttjänst inom registerepidemiologiska studier av kroniska inflammatoriska sjukdomar, reproduktionsepidemiologi samt farmakoepidemiologi.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Enheten för klinisk epidemiologi (KEP), institutionen för medicin, baserad i Solna, har behov av en konsult med erfarenhet av registerbaserad forskning från observationella och randomiserade studier. Särskilt fokus ligger på databehandling, dataanalys och presentation. Konsulten ska kunna skriva detaljerade projektplaner och vetenskapliga manuskript, samt ha omfattande erfarenhet av att utföra epidemiologiska analyser baserade på svenska hälsodataregister.
Projektets huvudsakliga sjukdoms-/behandlingsområden innefattar reumatiska sjukdomar, inflammatorisk tarmsjukdom, läkemedelssäkerhet vid graviditet, fetma och diabetes vid graviditet, samt bariatrisk kirurgi.
KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör om det är möjligt.
Beskrivning av arbetsgruppen
Forskargrupperna inom inflammations- och reproduktionsepidemiologi, samt farmakoepidemiologi är unga och snabbt växande grupper placerade på Enheten för klinisk epidemiologi, institutionen för medicin, Solna. Forskargrupperna består av cirka 40 personer (doktorander, postdocs, seniora forskare) med olika bakgrund, men med ett brett samarbete såväl inom Karolinska Institutet/Universitetssjukhuset som nationellt och internationellt.
Arbete pågår med projekt kring uppkomstmekanismer, behandlingssäkerhet och -effekter vid kroniska inflammationssjukdomar och graviditet, samt effekt/säkerhet/kostnadseffektivitet av bariatrisk kirurgi mot fetma och diabetes. Mer information finns på www.ki.se Forskningen erhåller stöd från flera olika forskningsfinansiärer, såväl offentliga som privata.