103726-2022 - ResultatSverige-Skäehamn: Hantering av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling av slam- och fettavfall för Tjörns Kommun
Referensnummer: 21/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513900 Hantering av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjörns kommun genomför upphandling avseende hantering av slam-, latrin-, samt fettavfall vilket ingår i hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt definitionen i Miljöbalken 15 kap 3§.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att kommunens skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall som innefattar slam-, fett- och fosforavfall från fosforfällor samt att behandlingen av fosforavfall och fettavfall uppfylls.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjörns kommun genomför upphandling avseende hantering av slam-, latrin-, samt fettavfall vilket ingår i hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll samt därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt definitionen i Miljöbalken 15 kap 3§ och inbjuder anbudsgivare, nedan även benämnt entreprenör, att lämna anbud.
I dagsläget ser fördelningen hos kommunens fastighetsinnehavare ut enligt nedan, (antalet kan komma att förändras under avtalstiden):
Slambrunnar inklusive BDT: 2419
Slamtankar: 941
Slamminireningsverk: 542
Fettavskiljare: 22
Fosforfällor: (ink infiltrationer) 40