Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter/ Vitartes- Inbjudan till Entreprenörsdialog Sahlgrenska Life Hus 2-3
Referensnummer: 23/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till entreprenörsdialog för att informera om objektet, planerat
upplägg och erbjuda pot. entreprenörer möjlighet att inkomma med synpunkter på det tänkta upplägget, inför kommande upphandling av Sahlgrenska Life Hus 2-3, Sahlgrenska sjukhuset/Medicinareberget i Göteborg. Dialogen vänder sig i huvudsak till pot. TE, eller konsortier, med erfarenhet, kapacitet och årlig omsättning överstigande 2 500 mnkr. Entreprenaden avses upphandlas som en totalentreprenad med fast pris med indexreglering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen