103792-2022 - ResultatSverige-Sundsvall: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: UH-2021-622
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar ramavtal inom området laboratorietjänster gällande bakteriologiska och kemiska analyser, provtagning av livsmedel, vatten och bottenfauna samt cesiumanalyser och radon i vatten mm. Upphandlingen är gemensam för ett flertal kommuner och kommunala bolag i Västernorrland.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71900000 Laboratorietjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen