Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygglovshandläggare, byggndadsinspektörer och arkitekter.
Referensnummer: 2017-010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun, Natur- och byggnadsförvaltningen, upphandlar rangordnat ramavtal för konsulttjänster inom följande avtalsområden. Observera att lägsta timpris för arkitekter är 1 000 SEK/timme.
— Bygglovshandläggare,
— Byggnadsinspektörer,
— Arkitekter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bygglovshandläggare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
1 + 1 år.
Byggnadsinspektör
Del nr: 2
Detta kontrakt kan förlängas: nej
Arkitekt
Del nr: 3