103842-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Drift av idrottsanläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncessionsupphandling drift nya Lögarängsbadet.
Referensnummer: 2016/99-NIF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar drift och skötsel av det gamla (nuvarande) Lögarängsbadet under en tid om tolv (12) månader räknat från 1.6.2018 till 31.5.2019 samt drift av det nya Lögarängsbadet räknat från 1.6.2019. Avtalstiden är fem(5) år räknat från 1.6.2018 till 31.5.2023 med option om förlängning ytterligare två (2) år (1 + 1 år). Se även ”Bilaga 2 Kravspecifikation befintliga och nya Lögarängsbadet”.
Upphandlingen avser en tjänstekoncession och genomförs med ett öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen