104016-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Angered: Filteranläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultrafilteranläggning vid Alelyckans vattenverk
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252123 Filteranläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Kretslopp och vatten avser att upphandla trycksatta ultrafilter som komplement till befintlig dricksvattenberedning vid Alelyckans vattenverk i Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42210000 Maskinell utrustning för livsmedels-, dryckes- och tobaksberedning, 42912310 Vattenfiltreringsapparater, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen