104037-2021 - ResultatSverige-Vänersborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Oden Storkök, Vänersborg (Förnyad upphandling)
Referensnummer: 2019.281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vänersborgs Kommun har för avsikt att uppföra ett nytt storkök som skall producera kost till stora delar av kommunens barn- och äldreomsorg.
Detta är en ny upphandling av tidigare avbruten upphandling av samma objekt. I upphandlingsdokumentationen har vissa handlingar reviderats för att möjliggöra mer kostnadseffektiva utföranden framför allt på byggnadskonstruktionen.
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12
AFA.12 Beställare
Vänersborgs kommunFastighetsenhetenSundsgatan 33462 33 Vänersborg
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212422 Byggnation av matsal, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421151 Montering av kompletta kök, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen