104071-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Programvara för undervisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital examination 2017.
Referensnummer: C2016/795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48190000 Programvara för undervisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar systemstöd för digital salsexamen.
Karlstads universitets process för salstentamen är mycket väl optimerad, rollerna är väldefinierade och systemstödet verksamhetsanpassat. Målet med införande av systemstöd är att digitalisera hela tentamensprocessen, från att läraren planerar en examinerande salstentamen till att studenten får tillgång till rättad tentamen och att betyget finns bokfört i studiedokumentationssystemet Ladok.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av digital examination.