104091-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påsar och säckar för mat- och avfallshantering
Referensnummer: 17/204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp och leverans av påsar samt säckar i olika storlekar till Linköping, Motala och Vadstena kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18930000 Säckar och påsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Påsarna och säckarna ska användas till insamling av:
— Matavfall,
— Brännbart avfall,
— Annat avfall.
Efterfrågade påsar och säckar:
— Gröna påsar samt gröna säckar för insamling av matavfall som ska gå igenom optisk sortering och till biogasanläggning,
— Gröna påsar anpassade för sopsug,
— Insatssäck till lockfat,
— Storsäck till big-box och storlots,
— Säckar till ADR-backar,
— Insatssäck till kärl,
— Sopsäckar.
Samtliga påsar och säckar ska vara av plast.
Uppskattat årsbehov av påsar och säckar:
— Matavfallspåsar/säckar: 9 200 000 stycken,
— Övriga säckar: 65 000 stycken.
Majoriteten av den totala volymen av efterfrågade påsar och säckar ska levereras till B i Linköping.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattad och gäller utan förbindelse. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.