104105-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Traktorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Traktorer
Referensnummer: 2023-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Kalmar Kommun avser att upphandla två styck traktorer, ref. nr. 2023-37. Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren som ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla två styck traktorer enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Traktor YAB 007
Anbudsområde 2: Traktor FAF 166
Anbud kan lämnas på en eller båda traktorerna. Traktorerna utvärderas var för sig.
YAB 007 samt FAF 166 ska ej ses som giltiga registreringsnummer utan är endast en beteckning för beställarens egna hantering av register.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen