104110-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Frösön: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Utredning av förorenade områden 2020
Referensnummer: 3411-496-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges geologiska undersökning (SGU) är den myndighet som ansvarar för frågor som rör berg, jord och grundvatten i Sverige. SGU ska möta samhällets behov av geologisk information som kan fungera som underlag för prospektering efter malm och mineral, byggarbeten, anläggningsarbeten i marin miljö, dricksvattenförsörjning, miljövård, naturvårdsarbete, arbete med miljökvalitetsmål m.m. SGU har också inskrivet i sin myndighetsinstruktion att bidra till att delmålen om förorenade områden inom miljökvalitetsmålet Giftfri miljö nås, genom att:
1 inventera samt genomföra ansvarsutredningar, nödvändiga undersökningar, åtgärder och efterföljande miljökontroll på områden där staten har ett eget ansvar för avhjälpande och där ingen annan myndighet kan svara för avhjälpande,
2 på begäran av en kommun kunna vara huvudman för saneringsprojekt där efterbehandling sker helt eller delvis med statsbidrag, och
Samverka med Naturvårdsverket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget är ett ramavtal för genomförande av miljötekniska undersökningar och utredningar, företrädesvis huvudstudier och åtgärdsförberedande utredningar inom ramen för SGUs arbete med SFO och BFO. Föreliggande ramavtalsupphandling syftar till att göra upphandlingsförfarandet enklare och mer kostnadseffektivt. Avrop kommer ske genom förnyad konkurrensutsättningen och för mindre uppdrag genom fördelningsnyckel.