104132-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Klorider
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnklorid
Referensnummer: ABV 2019/0077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24312120 Klorider
II.1.4.
Kort beskrivning
Järnklorid till Nodra AB:s reningsverk i Norrköpings kommun
Omfattning
Upphandlingen omfattar att leverera Järnklorid till B produktionsanläggningar specificerade i detta underlag.
Beräknad årsförbrukning av Järnklorid är 1300 ton.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24962000 Vattenreningskemikalier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen