104208-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Personbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon-Personbilar 2023
Referensnummer: 2023/165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtal avseende personbilar 2023
Allmän orientering
Kommunerna Kungälv, Stenungsund, Tjörn, Lilla Edet samt bolaget SOLTAK AB, nedan benämnt beställare, genomför en upphandling avseende personbilar och inbjuder leverantörer att lämna anbud. Beställaren ingår i ett samarbetsavtal kring fordon via ”Centraliserad Fordonshantering” som blir leverantörens kontakt under avtalsperioden.
Fordonsflottan för de fyra kommunerna inklusive bolaget omfattar ca 400 personbilar där fordonen generellt byts ut vart tredje år.
Upphandlande myndighet
Upphandlingen administreras av Upphandlingsenheten vid Stenungsunds Kommun.Avtal tecknas av var och en av de upphandlande myndigheterna.
Upphandlande myndigheter:
Kungälvs kommun, 212000-1371
Lilla Edets kommun, 212000-1496
SOLTAK AB, 556939-1187
Stenungsunds kommun, 212000-1298
Tjörns kommun, 212000-1306
Tjörns Bostads AB, 556530-7260
Tjörns Måltid AB, 556762-5164
Tjörns Hamnar AB, 556215-6033
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen