104218-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Drift av dataanläggning – Upphandling av IT-drift, servicedesk och on-sitesupport.
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av IT-drift, servicedesk och on-sitesupport.
BeskrivningUpphandlingen omfattar tre (3) separata områden: · IT-drift · Servicedesk och Onsite-support · Strategisk rådgivning Områdena ska betraktas som självständiga, vilket innebär att Locum vid en eventuell förlängning av avtalet kan välja att förlänga ett eller flera av dem. Om Locum förlänger ett eller två områden ska detta inte medföra någon extra ersättning för leverantören.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72514000 Drift av dataanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117668:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
Optioner
Beskrivning av alternativenEventuella option kommer specificeras i Anbudsinbjudan.