2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prekvalificeringssystem Lokalnät
Beskrivning: Inbjudan till att delta i Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB prekvalificeringssystem inom kategorin Lokalnät Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB bjuder genom denna annons in er som entreprenör till att delta i och prekvalificera er för att delta i kommande upphandlingar inom kategorin Lokalnät entreprenader. Endast entreprenörer som är prekvalificerade och återfinns i prekvalificeringssystemet kommer att bjudas in för att delta i framtida upphandlingar inom kategorin. Vattenfall Eldistribution AB och Gotlands Elnät AB prekvalificeringssystemet för kategorin kommer att nyttjas för icke direktivstyrda upphandlingar inom ramen för det nationella regelverk som följer av Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna. Dessa upphandlingar kommer att omfatta ett ekonomiskt värde från 15 MSEK till i vart tid gällande aktuellt tröskelvärde för entreprenader (1/1 2025 utgör aktuellt tröskelvärde 59 880 179 SEK). Prekvalificeringssystemets giltighetstid är från den 1/1 2025 till att gälla som längst t.om. 31/12 2025, men kan avslutas tidigare genom att den upphandlande enheten annonserar och meddelar prekvalificerade entreprenörer om att prekvalificeringssystemet ska upphöra att gälla. Annonsering sker i nationell erkänd annonsdatabas (e-Avrop) och samtliga potentiella entreprenörer inbjuds till att delta och prekvalificera sig inom kategorin Lokalnät entreprenader. Ni kan när som helst ansöka om att få delta och ansökan är utan kostnad. Prekvalificeringssystemet kommer att nyttjas i samband med upphandlingar av enskilda kontrakt inom kategorin. Tilldelning av kontrakt i kommande upphandlingar kommer ske utifrån det mest ekonomiskt fördelaktigaste anbudet där kriterierna pris, eller pris i förhållande till kvalitet kommer ligga till grund för utvärdering av inkomna anbud. I begreppet kvalitet omfattas även utvärderingskriterier inom miljö, arbetsmiljö och elsäkerhet. En förutsättning för att göra affärer med bolag som ingår i Vattenfallkoncernen är att alla leverantörer och entreprenörer som vill delta i kommande upphandlingar skall vara registrerade i det gemensamma prekvalificeringssystem UNCE (Vattenfall Supplier Bank). För att delta i Vattenfall AB kommande upphandlingar skall ni vara prekvalificerad och registrerad i detta system på nivå Silver eller på nivå Silver plus. Det koncerngemensamma kvalificeringssystem annonseras löpande varje år i en separat annons. Ni finner Vattenfall Supplier Bank (UNCE) på följande adress: Supplier registration - Vattenfall (https://group.vattenfall.com/who-we-are/suppliers/supplier-registration)
Föregående meddelande: 3659-2023
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Prekvalificering Lokalnät
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89515:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution