104340-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Flygplatsutrustning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Swedavia Ramavtal PCA Aggregat.
Referensnummer: SDA 2017-00375
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34960000 Flygplatsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
PCA aggregat kan vara i inomhus- eller utomhusutförande placeras på marken under tillträdesrampen. Med inomhusutförande avses väderskyddad placering. I leveransen ingår komplett anläggning inklusive leverans montage, uppställning, driftsättning, injustering och provdrift på aktuell flygplats. Swedavia svarar för försörjningssystem fram till uppställningsplats med värme/kylvatten, el- och kommunikationsanslutning.
Aggregaten tillverkas och installeras så att Svenska normer, standarder, AMA, gällande starkströmsföreskrifter och regelverk uppfylls. Internationella standarder såsom IATA AHM gäller. För leveransen gäller särskilt AHM 974 och AHM 973 då inget annat anges i denna kravspecifikation. Installationen CE-märks enligt gällande regler och EG-försäkran om överensstämmelse utfärdas. Utrustning skall uppfylla EMC nivåer för utstrålad emission enligt SS-EN 61000-6-3 och SS-EN 55032 klass B samt immunitet enligt SS-EN 61000-6-2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
PCA aggregat kan vara i inomhus- eller utomhusutförande placeras på marken under tillträdesrampen. Med inomhusutförande avses väderskyddad placering.
I leveransen ingår komplett anläggning inklusive leverans montage, uppställning, driftsättning, injustering och provdrift på aktuell flygplats. Swedavia svarar för försörjningssystem fram till uppställningsplats med värme/kylvatten, el- och kommunikationsanslutning.
För leveransen gäller Swedavia regler, säkerhetsföreskrifter, lokala föreskrifter, kvalitets och miljökrav.
Aggregaten tillverkas och installeras så att Svenska normer, standarder, AMA, gällande starkströmsföreskrifter och regelverk uppfylls. Internationella standarder såsom IATA AHM gäller. För leveransen gäller särskilt AHM 974 och AHM 973 då inget annat anges i denna kravspecifikation.
Installationen CE-märks enligt gällande regler och EG-försäkran om överensstämmelse utfärdas. Utrustning skall uppfylla EMC nivåer för utstrålad emission enligt SS-EN 61000-6-3 och SS-EN 55032 klass B samt immunitet enligt SS-EN 61000-6-2. Riskbedömning för CE-märkning ska redovisas för beställaren.
Entreprenören ska på plats förvissa sig om rådande förhållanden gällande tillträde uppställningsplats och andra förhållanden som kan påverka förutsättningar för anbudets avlämnande.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.