Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Barn- och ungdomsmedicinsk mottagning
Referensnummer: IN-IN21-0335
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland (Köpare) genomför upphandling avseende avtal av vårdgivare (leverantör) för Barn- och ungdomsmedicinsk mottagning 0-18 år i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionens egen verksamhet för att ge invånare större valmöjlighet till vård.
Köparen kommer att teckna avtal med en (1) leverantör.
Mottagningen ska vara placerad i Norra Sörmlands län (Eskilstuna eller Strängnäs kommun) under hela avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85112200 Öppenvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen