104379-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Upphandling av Bibliotekssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Bibliotekssystem
BeskrivningUpphandlingen omfattar ett bibliotekssystem som molntjänst enligt i underlaget beskrivna förutsättningar. Följande delar ingår: Nyttjanderätt till Lösningen Införande Integrationer Migrering Drift, support och underhåll Option utbildningar Option konsulttjänster Lösningen ska kunna användas på alla biblioteksenheter inom utbildningsförvaltningen. Det innefattar biblioteksenheter inom central förvaltning, samtliga av Stockholms stads egna grundskolor, anpassade grundskolor, gymnasieskolor samt anpassade gymnasieskolor. Även biblioteksenheter inom arbetsmarknadsförvaltningens vuxenutbildning avser att använda Lösningen.
Intern identifierareUTBF 2025/5340
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling av Bibliotekssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek