104381-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internrevisionstjänst.
Referensnummer: SDA 2017-00205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar Verksamhetsrevision, Rådgivning och IT-revision av all verksamhet inom Swedavia och ska utföras på uppdrag av Internrevisionschefen. Rapportering ska göras löpande till Internrevisionschefen och vid behov till verksamhetsansvariga. Rapporteringen ska vara korrekt, objektiv, tydlig, koncis, konstruktiv, fullständig och i rätt tid. Utförandet ska utgå från ramverket COSO och/eller COBIT i arbetet med att granska och bedöma riskhantering och den interna styrningen och kontrollen. Huvudsaklig leverans- och inställelseort är Stockholm-Arlanda.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Internrevisionstjänst
Del nr: Verksamhetsrevision
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: IT-revision
Internrevisionstjänster
Del nr: Rådgivning