Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Nyproduktion flerbostadshus i Norrköping
Referensnummer: Unr.17/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop av byggentreprenader utifrån totalentreprenad, i samband med nyproduktions-projekt i utökad samverkansform inom Norrköpings kommun. Syftet med samverkansformen är att avropade entreprenader ska bedrivas med öppenhet för parterna att med samlad och engagerad kompetens åstadkomma funktionella, kvalitativa och prisvärda projekt.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen