10441-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftteknisk fastighetsförvaltning
Referensnummer: TFK 2020/115.05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad inbjuder intressanta entreprenörer att lämna anbud i denna upphandling - Driftteknisk fastighetsförvaltning avseende kommunala fastigheter i Vaxholm.
Uppdraget avser objekt och anläggningar ägda av Vaxholms stad eller dess bolag, såväl som vissa inhyrda objekt. Byggnaderna och fastigheterna används främst för kommunal kärnverksamhet som skolor, förskolor, äldreomsorg och fritids/kulturverksamhet, men även bostäder, förvaltningslokaler samt byggnader av särskilt intresse för staden (pga deras karaktär eller läge). Vaxholms stad äger och förvaltar fastigheter och byggnader till en sammanlagd yta av ca 60 000 kvm.
Kontraktsvärdet uppskattas till 30 000 000 under hela avtalsperioden inkl. förlängningar.
Avtalsperioden är 3 år med möjlighet till förlängning i 1 +1 + 1 år, alternativt 2 + 1 år om inte annat överenskommes mellan parterna beträffande förlängningen. Den totala avtalsperioden får maximalt vara 6 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser objekt och anläggningar ägda av Vaxholms stad eller dess bolag, såväl som vissa inhyrda objekt. Byggnaderna och fastigheterna används främst för kommunal kärnverksamhet som skolor, förskolor, äldreomsorg och fritids/kulturverksamhet, men även bostäder, förvaltningslokaler samt byggnader av särskilt intresse för staden (pga. deras karaktär eller läge). Vaxholms stad äger och förvaltar fastigheter och byggnader till en sammanlagd yta av ca 60 000 kvm. Till största delen är det skolor, förskolor och boenden för äldre. Det finns ett antal förvaltningsbyggnader samt andra typer av byggnader av historiskt, kulturellt eller strategiskt intresse för staden. Bolaget Smeden 3 utgörs av en bostadsfastighet med hyresrätter, och Vasavägen AB utgörs av enklare förråds- och industrilokaler.
Fastighetsenhetens anställda utgör beställarens huvudansvariga för arbeten och beställningar enligt detta avtal.
Kontraktsvärdet uppskattas till 30 000 000 SEK under hela avtalsperioden inkl. förlängningar.
Avtalsperioden är 3 år med möjlighet till förlängning i 1 + 1 + 1 år, alternativt 2 + 1 år om inte annat överenskommes mellan parterna beträffande förlängningen. Den totala avtalsperioden får maximalt vara 6 år.