104456-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Mötes- och konferenstjänster på hotell
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sammanträdeslokal för fullmäktigemöten
Referensnummer: RS/580/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen avser upphandla en sammantträdeslokal för Regionfullmäktiges sammanträden. Regionfullmäktige består av 55 ledamöter från hela länet och sammanträder vid minst fyra (4) tillfällen per år, två (2) dagar i följd. Regionfullmäktige sammanträder 8 - 13 dagar per år. Sammanträdena är öppna för allmänheten och pågår under dagtid. Sammanträdena webbsänds och tekniker som filmar samt redigerar sammanträdena ingår i denna upphandling.
Avtalstiden är 4 år med möjlighet för Region Jämtland Härjedalen att förlänga med upp till 36 månader. Bokningar av sammanträden sker i Juni året innan de hålls och då ska Region Jämtland Härjedalen ha företräde till önskade datum. Sammanträdena hålls vanligen i Februari, April, Juni, Oktober och November årligen. Särskilda krav på möblering och grupprum finns.
Välkommen med anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen